Søket resulterte i 6 treff.
-
Vedtak-/beslutningsdato: 02.2023Avgjørelsesform: Nemnd medResultat: Tatt til følgeKlageren fikk oppholdstillatelse som flyktning i Norge. Nemnda la til grunn at han hadde konvertert til kristendommen og risikerte forfølgelse ved retur til hjemlandet.
-
Vedtak-/beslutningsdato: 09.2020Avgjørelsesform: NemndlederResultat: Ikke tatt til følgeKlageren søkte for andre gang asyl i Norge. Han fryktet Taliban fordi han hadde hjulpet regjeringsstyrkene. UNE mente han ikke risikerte forfølgelse ved retur til hjemlandet, og avslo søknaden.
-
Vedtak-/beslutningsdato: 02.2022Avgjørelsesform: NemndlederResultat: Tatt til følgeKlageren fikk beskyttelse i Norge. UNE vurderte henne som en enslig mor, og mente det var usikkert om hun hadde et trygt mannlig nettverk i hjemlandet. Hennes mindreårige sønn fikk også beskyttelse.
-
Vedtak-/beslutningsdato: 07.2007Avgjørelsesform: StornemndResultat: Delvis tatt til følgeTemaet som ble belyst var relokalisering av afghanske borgere til sikkerhetsmessige stabile områder, til tross for at de ikke har tilknytning dit.
-
Vedtak-/beslutningsdato: 05.2022Avgjørelsesform: NemndlederResultat: Tatt til følgeKlageren fikk beskyttelse i Norge fordi UNE mente hun ikke hadde et trygt mannlig nettverk å returnere til i hjemlandet.
-
Vedtak-/beslutningsdato: 06.2022Avgjørelsesform: NemndlederResultat: Ikke tatt til følgeKlageren fikk ikke beskyttelse i Norge fordi det ikke var noen opplysninger som tilsa at han risikerte forfølgelse i hjemlandet på individuelt grunnlag. Den generelle sikkerhetssituasjonen i Afghanistan etter at Taliban overtok makten tilsa heller ikke at han ville stå i reell fare for å miste livet eller bli utsatt for umenneskelig eller nedverdigende behandling ved retur. Klageren var ikke utsatt for større risiko enn andre afghanere selv om han hadde oppholdt seg i vesten i mange år.